فارسی  :Language
Phone:  (086) 322 347 70

وبلاگ

همه چیز درباره دیتاسنتر(data center) یا مرکز داده

نوشته شده توسط: مرادی / 1397/1/5

 اینگونه باید عنوان کرد، هنگامیکه استفاده از اینترنت فراگیر شد و به تعداد چشمگیری از کاربران رسید، شرکت ها و سازمان ها با توجه به هزینه های بالای نگهداری نمی توانستند شخصا از سرور هایی که داشتند مراقبت کنند. به همین علت بخاطر رفع مشکل نگهداری و تعمیر سرورها ، تصمیم بر آن شد که دیتاسنتر ها را در مکانی مشخص راه اندازی کنند. به وسیله مرکز داده با در اختیار داشتن اتصالات پرسرعت به اینترنت، همچنین با در اختیار داشتن سرور های قدرتمند و بسیار زیاد، امکان راه اندازی سرور های وب برای عموم مردم را میسر ساخته اند. ارگانها و سازمانها با اجاره کردن فضاهای این سرور ها سایت های خود را در اینترنت منتشر و در معرض دید همگان قرار می دهند. لازم به ذکر است، شرکت های بزرگ با سرمایه ی مناسب به صورت  کلی از مرکز داده یک سرور کامل را اجاره می کنند و آن را از راه دور و با ابزار های خاصی مدیریت و کنترل می نمایند، ما نیز در شرکت کهکشان رایانه می توانیم برای راه اندازی دیتاسنتر اختصاصی به شما کمک کنیم، به زبان ساده و عامیانه میشه گفت که دیتاسنتر مکانی فیزیکی هست که در آن با شرایط بسیار مساعد از سرور ها نگهداری میشود .

نحوه و هزینه ی اجاره کردن سرور ها از دیتاسنتر ها و هزینه های آن بسته به پارامتر های متنوعی مثل سرعت CPU و مقدار حافظه ی RAMو اندازه ی هارد دیسک سرور و حداکثر ترافیکی که ماهانه در اختیار سرور قرار داده می شود متفاوت است و همچنین سیستم عامل و نوع دیتاسنتر متفاوت می باشد.

دیتاسنتر ها با اتصالات قوی و برخی با بیش از 12 اتصال مختلف به اینترنت متصل می باشند و در صورت بروز مشکل برای هر یک از اتصالات از اینترنت دیگر استفاده می کنند و همیشه به اینترنت متصل می باشند. مهم ترین مسئله ای که در دیتاسنتر ها مطرح است می توان گفت سرویس دهی بدون وقفه آنهاست، بنابراین قطعی برق ، اینترنت و … می تواند در عملکرد دیتاسنتر اختلال ایجاد کند. بدین جهت تمامی دیتاسنتر ها مجهز به UPS های بزرگ و ژنراتور های بسیاربسیار قوی جهت استفاده در مواقع ضروری قطعی برق هستند.

در دیتا سنتر ها معمولا از دو نوع سرور Rackmount و یا Desktop استفاده می شود. سرور های Rackmount حجم کمتری دارند و فضای کمتری را اشغال می کنند اما قیمت آن ها بسیار بالا می باشد. این سرور ها را زیاد نمی توان ارتقاء داد و برای همین منظور اکثر دیتاسنتر ها از سرور های نوع Desktop استفاده می نمایند.

با توجه به اینکه اکثر دیتاسنتر ها از سرور های Desktop استفاده می کنند مکانهای نگهداری از این سرور ها داری سقف های بلند جهت تهویه مناسب هوا می باشد تا دمای فضا پایین نگه داشته شود و از داغ شدن سرور ها جلوگیری کنند. بخشی از دیتاسنتر ها بعنوان اتاق کنترل و نظارت می باشد که مهندسین مربوطه در این قسمت مشغول کنترل و نظارت 24ساعته ی کلیه سرور های درون دیتاسنتر می باشند.

سرور ها در محفظه هایی به نام رک قرار داده شده تا به صورت ثابت در محل خود محفوظ بمانند .در واقع می توان گفت جداسازی فضای دیتاسنتر با رک ها انجام می شود . هر رک نیز اندازه ی متفاوتی دارد و با توجه به اندازه ی رک تعدادی سرور درون آن جایگذاری می شود. اندازه ی سرور ها از U1 گرفته تا سرور هایی که کل طبقات یک رک را اشغال می کنند می باشند.

در دیتاسنتر ها علاوه بر موارد ذکر شده در فوق، یکی از مهمترین مسئله امنیت سرور ها نیز می باشد. سیستم های خنک کننده و اطفای حریق و ژنراتور های برق و … همگی جهت امنیت سرورها در همه ی دیتاسنتر ها باید دیده شود. دیتاسنتر می تواند یک ساختمان یک یا چندین طبقه ای باشد که سرور ها در تعدادی و یا کل طبقات نگهداری می شود. کیس سرور های Rackmount  19 اینچی بوده ، با ارتفاع 4 یونیت و عمق 45 سانتی متری به صورت ردیف های افقی رک ها را پر می کنند . در بین رک ها راه رو هایی را ایجاد می کنند که مدیر سرور ها و یا تیم فنی جهت نظارت و بررسی با سهولت کامل بتوانند به سیستم ها دسترسی پیدا کنند. مبحث دیتاسنتر ها و تجهیزات آن ها بسیار پیچیده و جذاب است.هر چه درمورد دیتاسنتر بگویم بازهم کم است. چون مبحثی فوق العاده بی نظیر و از نظر علمی پربار می باشد.در ادامه استانداردهای زیر ساخت مراکز داده را به اشتراک خواهم گذاشت...

 

منبع:www.cisco.com

 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت اطلاعات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید